››

עורכת דין רוית בן-עמי עוז - מומחית בדיני תעבורה

פסילה מנהלתית

עליונית של פסילה מנהלתית

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

פסילה מנהלתית

פסילה מנהלית – אימתי? ומשך תוקפה? ומה ניתן לעשות?

על פי סעיף 47 לפקודת התעבורה, קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה בלבד רשאי לשלול רישיונו של נהג אשר עבר עבירה שלפיה קיים הסדר בחוק של פסילה מנהלית. על מנת שהפסילה תהא חוקית יש צורך בהליך של שימוע לנהג והחלטה להורות על פסילת נהג אם לאו, מסורה לשיקול דעתו הבלעדי של קצין המשטרה.

מה הבעיה?
שישנה חוסר אחידות בקבלת החלטות בפני קציני המשטרה השונים שעורכים את השימועים באופן שמקרים זהים עשויים לקבל החלטות שונות בהתאם לקצין ש"נפל בגורלך" ביום השימוע. במקרה הזה של השימוע, קצין המשטרה הופך להיות סמכות "מעיין שיפוטית" כיוון שהמחוקק אפשר לקצין המשטרה את שיקול הדעת לפסול את הרישיון מנהלית או לא, לפי שיקול דעתו הבלעדי. בפועל "איש הישר בעניו יעשה". אין כללים שמנחים את קציני המשטרה וכל קצין מחליט בהתאם למדיניות שלו. למה? כי המחוקק אפשר את זה בכך שכתב כי קצין המשטרה "רשאי" לפסול ולא הותקנו תקנות המסדירות את שיקול הדעת של הקצין. באותו האופן, כלל שידוע לי אין גם הנחיות פנימיות של המשטרה בעניין המסדיר את שיקול הדעת של הקצין, אפילו לא למראית עין.

ביטול פסילה מנהלית:

נהג אשר נפסל פסילה מנהלית על פי סעיף 47 ראשי להגיש בקשה לביטול פסילה מנהלית לבית המשפט לתעבורה שבאזור שיפוטו נעשה הליך השימוע.

אופן הערעור יעשה בצורת הגשת בקשה אשר הדיון בה יתקיים בשל דחיפות הבקשה מס' ימים לאחר הגשתה. לאחר שמיעת טיעוני הצדדים יחליט בית המשפט באם לבטל את ההחלטה, להשאירה על כנה, או לצמצם את משך ימי הפסילה.

מה בית משפט בוחן בדיון בבקשה? בתיאוריה על פי החוק והפסיקה בית משפט בוחן את החלטת הקצין בעניים ששואלות שתי שאלות, האחת: "האם ישנם ראיות לכאורה שהנהג עבר את העבירה"- זה בשפה משפטית, במילים פשוטות -המשמעות היא האם על פניו מבלי להכנס ממש לשמיעת עדויות, האם נראה על פניו מהדוחו"ת שערכו השוטרים כי ישנם ראיות שעל פניו עשויות להוביל להרשעת הנהג בהליך העיקרי. צריך לזכור שכל נהג שרישיונו נפסל מנהלית קיבל גם כתב אישום או עתיד לקבל כזה בעתיד הקרוב. לא על כל עבירה ניתן לפסול מנהלית את רישיון הנהיגה.

השאלה השנייה שנשאלת "האם הנהג מסוכן לציבור", שוב, זה בשפה משפטית, המשמעות של זה יותר מורכבת, התשובה לכך מגיעה ממספר משתנים, גילו של הנהג, העבר שלו והוותק והנסיבות המיוחדות של המקרה

זה בתאוריה, בפועל העניין קצת יותר מורכב ממה שאני מתארת אבל באופן כללי בתי המשפט נוטים שלא להתערב בהחלטת קצין המשטרה.

מתי כן נגיש בקשה לביטול פסילה מנהלית?

שוב, צריך לבחון כל מקרה לגופו, אבל באופן כללי ההליך הזה מתאים בעיקר לעבירות כגון מהירות מופרזת או תאונות דרכים קלות, אלו מקרים ששם ישנם סיכויים גבוהים יותר לקצר את משך הפסילה המנהלית. טוב תעשו אם תתייעצו עם עורך דין תעבורה בעניין.

ישנם שלושה סוגים של פסילות מנהליות כאשר השוני ביניהם הינו משך תקופת הפסילה בהתאם לחומרת העבירה, כפי יובהר להלן:

פסילה מנהלית בת 30 ימים:
מבין שלושת הפסילות המנהליות המדובר בתקופה הקצרה ביותר שהינה בת 30 ימים.
העבירות המקנות סנקציה של פסילה מנהלית בת 30 ימים מצויות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, ואלו הם:
רשימת העבירות המאפשרות פסילה מנהלית של רשיון נהיגה:
1.      אי מתן זכות קדימה בצומת או בהתמזגות דרכים – תמרורים ב-37 וב-36.
2.      עבירת הפקרה לאחר פגיעה.
3.      תאונות דרכים [משך הפסילה לפי עניין החומרה]
4.      נהיגה תחת השפעת סמים משכרים או משקאות משכרים/ נהיגה בשכרות.
5.      נהיגה ללא רישיון נהיגה/נהיגה בזמן פסילה.
6.      עבירה לפי סעיף 22(א) לתקנות – "אי ציות לתמרורים".
7.      נהיגה תחת רכב שמצבו המכאני מסכן עוברי דרך.
8.      עקיפה בדרך לא פנויה.
9.      עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף.
10.  נהג חדש ללא מלווה.
11.  מהירות של למעלה מ- 30 קמ"ש בדרך עירונית או מהירות של למעלה מ- 40 קמ"ש שאינה עירונית.
12.  נהג חדש שטרם מלאו לו 21 שנים אשר מסיע יותר משני נוסעים ללא מלווה.
13.  אי מתן זכות קדימה להולך רגל.
14.  הסעת נוסעים בשכר ובמספר העולה על הרשום ברשיון רכב.
15.  מטען יתר של 25% או יותר מהמשקל הכולל המותר.
16.  חציית מפגש מסילות ברזל כשהמחסום נע לקראת סגירה/סגור כשהרכבת מתקרבת, נראית, נשמעת או משמיעה אות אזהרה.
17.  עצירת רכב לפני מחסום ברזל.

פסילה מנהלית בת 60 ימים:
פסילה זו תוטל כאשר ישנה מעורבות בתאונת דרכים.
במקרה בו נהג היה מעורב בתאונת דרכים - רשאי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה לשלול את רישיונו של הנהג בתנאי והוא משוכנע כי הנהג אשם באירוע התאונה וכי ישנן יד והותר ראיות המצביעות על הנהג כאשם העיקרי בגרימת התאונה כלומר יש רשת די והותר ראיות להגשת כתב אישום.

פסילה מנהלית בת 90 ימים:
פסילה זו תוטל כאשר ישנה מעורבות בתאונת דרכים אשר הביאה לתוצאות קטלניות של קיפוח חיים. במקרה כזה לקצין משטרה אין כלל שיקול דעת באשר להטלת פסילה מנהלית אלא קיימת חובת פסילה בת 90 ימים.

פסילה עד תום הליכים – לפי סעיף 46 לפקודת התעבורה:

במקרים מסוימים כאמור בסעיף 46 לפקודה, רשאי היועץ המשפטי לממשלה או בא כוחו, או תובע להגיש בקשה לבית המשפט לפסול את בעל הרשיון מהחזיק בו עד לגמר בירור דינו. החלטה בבקשות דומות תינתן על סמך מכלול שיקולים כשהעיקריים שבהם הינם: טיב הראיות ומסוכנות.

הליך השימוע:

בד"כ לאחר מתן דו"ח על ביצוע עבירה המקנה סנקציה של פסילה מנהלית יזומן הנהג לתחנת המשטרה לצורך קיום הליך של שימוע בפני קצין, זאת בתוך 3 ימים מיום ביצוע העבירה.

במעמד זה יוצגו בפני הנהג החשדות ביחס לביצוע העבירה המיוחסת לו ותינתן לו הזכות להשמיע טענותיו מדוע לא לפסול את רישיונו למשך התקופה הרלוונטית עם סיום השימוע תינתן החלטת הקצין האם להורות על פסילה, אם לאו

מדובר בהליך חשוב וקרדינאלי להמשך ניהול התיק – ועל כן, קיימת חשיבות מכרעת לדברי הנהג הנאמרים במסגרת הליך זה אשר מהווים "גרסה". לכן, במידת האפשר, מומלץ להתייעץ עם עו"ד טרם קיום הליך של שימוע.

מה עליי לעשות במידה ורשיוני נפסל בפסילה מנהלית?:
עצם מתן שיקול הדעת באופן אבסולוטי לשוטר, באם לפסול או לא לפסול רשיונו של אדם, יש בו משום פגם שכן מדובר בהחלטה חורצת גורלות ויש בה פגיעה אנושה בנהג ואף בקרוביו, על דרך של מניעת ניהול חיים תקינים, פגיעה בפרנסה וכו'.

עם כל הכבוד למשטרת ישראל, לשוטר תנועה אין את הכלים המתאימים להורות על החלטה כה קשה. בפועל ,ובמציאות הקיימת נראה כי אין, כלל ועיקר, קריטריונים מנחים בעניין זה – דבר היוצר עיוות דין משווע ובתי המשפט טרם אמרו את דברם בעניין זה.

אם מייחסים לך אחת מן העבירות המנויות מעלה וקצין משטרה הורה על פסילה מנהלית של רשיונך, זכור/י יש מה לעשות!!! גש/י לעו"ד תעבורה בקיא על מנת שיביא בפניך את כל האפשרויות העומדות לרשותך, והכל לפי העניין, לרבות הגשת בקשה מתאימה לבית המשפט לתעבורה, לביטול החלטת הקצין, היינו ביטול הפסילה המנהלית לאלתר!!

פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...