››

עורכת דין רוית בן-עמי עוז - מומחית בדיני תעבורה

המכון הרפואי

חשיבות רבה נודעת להחזקת רשיון נהיגה תקף וכדין ומתן החלטה האוסרת רשיון יש בה משום פגיעה אנושה באופן ניהול חיינו, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בלא מעט אופנים, לרבות

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

המכון הרפואי

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים:

חשיבות רבה נודעת להחזקת רשיון נהיגה תקף וכדין ומתן החלטה האוסרת רשיון יש בה משום פגיעה אנושה באופן ניהול חיינו, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בלא מעט אופנים, לרבות פגיעה בפרנסה, עבודה, אורח חיים וכד'. על כן אם נתקלתם בבעיה הקשורה לסכנה של פסילת רשיון אל תקלו ראש בעניין ומהרו להיוועץ בעורך דין תעבורה מיומן. 

סקירה כללית
המכון הרפואי לבטיחות בדרכים [המרב"ד], הינו זרוע של משרד הבריאות אשר פועלת לצידו של משרד התחבורה – רשות הרישוי. 

סעיף 51 לפקודת התעבורה מקנה לרשות הרישוי לפסול אדם מהחזיק ברישיון נהיגה לצמיתות, לתקופה מסוימת, או עד למילוי תנאים שייקבעו בהחלטה, אם היא משוכנעת שבעל הרישיון אינו ראוי לנהוג מחמת כושר נהיגה לקוי. על מנת להורות כאמור,  תתבקשנה בדיקות מקיפות של בעל הרשיון אשר יעשו על ידי המרב"ד. 

מטרת הבדיקות היא לזהות נהגים אשר מהווים סכנה לציבור המשתמשים בדרך.

בד"כ מי שיופנה לבדיקות מרב"ד הינם:
1. נהגים אשר הורשעו בעבירות סמים או נהיגה בשכרות 
2. נהגים אשר קיימת לגביהם אינדיקציה לשימוש בסמים 
3. נהגים בעלי בעיות רפואיות/נפשיות 
4. נהגים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים קשות. 
5. מבקשי רשיון לרכב ציבורי או כבד. 
6. נכים. 
7. נהגים בעלי עבר תעבורתי מכביד. 

הפנייה למכון לבטיחות בדרכים יכולה להיעשות על ידי רשות הרישוי, בית המשפט, משטרת ישראל, משרד הביטחון, צה"ל, רופא משפחה וביטוח לאומי.

עם הפניית הנהג למרב"ד, יבוצעו לו בדיקות מקיפות הכוללות בחינה פסיכוטכנית, בדיקה גופנית, שיחה עם פסיכולוג ופסיכיאטר שבסופם תוכן חוות דעת והמרב"ד ימליץ בפני משרד הרישוי על המשך הטיפול כגון איסור מתן רשיון בשל אי התאמה אישיותית, אי התאמה רפואית וכד'. יצוין, כי רשות הרישוי נוטה לקבל באופן "אוטומטי" את המלצות המרב"ד כפי שהן.

מה עליי לעשות במקרה שנכשלתי בבדיקות ורשיון הנהיגה שלי נפסל?
האלטרנטיבה העומדת בפני הנהג אשר נפגע מהחלטת רשות הרישוי הינה להגיש ערר, בתוך 30 ימים מיום מתן ההחלטה, אשר ידון בוועדת ערר של משרד הבריאות.

הגשת ערר כאמור כרוכה בתשלום אגרה על פי תעריף קבוע בחוק.

מהי ועדת ערר:
ועדת ערר מורכבת משלושה רופאים ומקום מושבה בבית החולים תל-השומר.

בסמכותה להשאיר את החלטת המכון על כנה, לשנותה, או להורות על מתן חוו"ד נוספת, להורות על דחיית דיון ועוד. על החלטת המרב"ד ניתן להגיש ערעור לבית משפט מחוזי, בתוך 10 ימים מיום קבלת ההחלטה. הערעור יסוב על שאלות משפטיות בלבד. הסמכות לדון בערעור על החלטת מרב"ד נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים.

זכור/י!!! על מנת להעלות את סיכויי הצלחת הערר מומלץ, לפני פניה לועדת ערר, לפעול באמצעות עורך דין לתעבורה מיומן ובקיא אשר, יעמוד על זכויותיכם על ידי הגשת בקשות מתאימות הן לועדת הערר והן למכון לבטיחות בדרכים ואשר באמצעותו, ולפי שיקול דעתו ונסיבות העניין, יוגשו חוות דעת רפואיות מטעם נפגע ההחלטה, כמו גם מסמכים רלוונטיים וראיות התומכות והמחזקות את נימוקי הערר. 

פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...