››

עורכת דין רוית בן-עמי עוז - מומחית בדיני תעבורה

מצלמות מהירות

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

מצלמות מהירות

בעת האחרונה החלה המשטרה ביישום פרוייקט א-3 שהינו ראשי תיבות של אכיפה אלקטרונית אוטומטית, אשר מטרתו התקנת מאות מצלמות מהירות ומצלמות אור אדום ברמזורים - כל זאת במגמה לאכוף ביצוע עבירות.

המצלמות החדשות מחשבות את מהירות הנסיעה של כלי הרכב בו בזמן בניגוד למצלמות שפעלו על בסיס רדאר/לייזר. בדיקת המהירות מבוצעת על ידי חיישנים הפזורים בסמוך למצלמה ואשר מופעלים בעת מעבר הרכב. ביכולתן של המצלמות החדשות לחשב את מהירות הרכב שעבר מעל החיישנים וכל נסיון לטרפד זאת על ידי מעבר לנתיב מקביל לא יצלח שכן ביכולתן של המלצמות החדשות אף לזהות באיזה נתיב בוצעה העבירה.

מדובר במצלמות הפועלות ביום ובלילה אשר מבוקרות מתוך מרכז בקרה של משטרת ישראל ובעלות איכות צילום גבוהה. נהג רכב אשר נתפס על ידי המצלמות החדשות, יקבל דו"ח כולל תצלום העבירה בתוך 96 שעות מועד צילום הרכב.

לבד ממצלמות המהירות החדשות, אוכפת משטרת ישראל ביצוע עבירות מהירות גם על ידי מספר מכשירים עיקריים:

1. ממל"ז - מד מדידה לייזר -  מכשיר שבאמצעותו מודדת משטרת ישראל את מהירות הנסיעה של נהגים בכביש ומטרתו היא מדידת מהירותם של עצמים בתנועה. למכשיר זה טווח סטייה של 5 קמ"ש אותם יש להפחית מהמהירות המופיעה על צג המכשיר.

בייצוג נהג הנחשד בעבירה של מהירות מופרזת נוכח ראייה אשר הינה תוצרת מכשיר הממל"ז, יש לבחון את תקינות המכשיר, כיולו, תנאי השטח, מזג האויר ונושאים נוספים אשר יש בכוחם לשפוך אור, להוות ספק בדבר תוצאות הבדיקה ואף להוביל לזיכוי. 

על מנת שהדו"ח יעמוד במבחן קבילות עליו לעמוד בפרמטירים הבאים:

א. על השוטר לעמוד בקו מקביל ככל שניתן עם כיוון תנועתו של הרכב. 
ב. על השוטר לכוון את המכשיר למרכז הרכב בחלקו התחתון.
ג. על הפעיל אסור למדוד את הרכב במרחק של יותר מ- 300 מטר. 
ד. יש לבצע בדיקה תקופתית למכשיר כאמור בהנחיות היצרן [כיול].

2. ממא"ל – מד מהירות אלקטרוני, המכונה מולטנובה. מדובר במצלמות מד מהירות אלקטרוניות המוצבות על הכביש ותפקידן למדוד רכבים נעים שנמדדו במהירות. הצילום המופק מעיד, לכאורה, על מהירות הנסיעה, מספר רישוי רכב, מקום הימצאו בעת הצילום ועוד. 

כאשר עומד לדין אדם בחשד לביצוע עבירה של מהירות אשר נמדדה במכשיר ממא"ל יש לבחון אלמנטים כגון, מיומנות המפעיל , תקינות המצלמה, תקינות הסרט אופן הצילום ועוד. 

3. דבורה – מכשיר מדידה זה, מותקן על רכבים משטרתיים ופועל באמצעות גלי דופלר. מכמונת הדבורה נועדה לאכיפת מהירות תוך כדי נסיעת הניידת בתנועה, עם כיוון התנועה ונגד כיוון התנועה באופן נייד או באופן  סטטי, באופן המאפשר לשוטר למדוד מהירות.

בעבירות מהירות אשר כוחן הראיתי מבוסס על מכשיר הדבורה, יש לבדוק את אופן הצילום, האם הפעולות נעשו בהתאם להוראות היצרן, האם היה קשר עין בין השוט לרכב, האם נכחו רכבים נוספים בסביבת הצילום ועוד היבטים נוספים אשר בכוחם להביא למזעור הנזק עד כדי זיכוי.

לתשומת לבך, לצד דו"ח מהירות קיימת ענישה נוספת בדמות ניקוד עבירות כאמור להלן: ניקוד עבירות נהג שלחובתו רשומות 72 נקודות תקפות או יותר, או נהג שהוטלה עליו פסילה בת 3 חודשים בגין 36 נקודות ורשומות לחובתו 36 נקודות נוספות תקפות או יותר בטרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה מבין העבירות שבשלהן הוטלה הפסילה האמורה, ושתים עשרה נקודות תקפות מתוכן נרשמו לחובתו בשל עבירות שבוצעו לאחר 01/01/2012, ייפסל רשיונו לתשעה חודשים ויחודש לאחר בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן עיוני ומבחן מעשי.

נהיגה במהירות מופרזת בדרכים עירוניות:
מהירות העולה בין 0 ל- 20 קמ"ש מהמהירות המותרת: 0 נקודות
מהירות העולה בין 21 ל- 30 קמ"ש מהמהירות המותרת: 8 נקודות
מהירות העולה על 31 קמ"ש מהמהירות המותרת: 10 נקודות

נהיגה במהירות מופרזת בדרכים בין עירוניות:
מהירות העולה בין 0 ל- 25 קמ"ש מהמהירות המותרת: 0 נקודות
מהירות העולה בין 26 ל- 40 קמ"ש מהמהירות המותרת: 8 נקודות
מהירות העולה על 41 קמ"ש מהמהירות המותרת: 10 נקודות

אמצעי הגנה: ראשית סעו בזהירות ותחת המהירות המותרת בחוק, שנית ניתן להסתייע בתוכנות ניווט ואפליקציות חינמיות כגון waze אשר כולל שלל דיווחים על ניידות משטרה, מצב עומסי תנועה, מכמונות מהירות ומצלמות קבועות בדרך.

מיקומי מצלמות מהירות:
תכנית האכיפה על ידי המצלמות החדשות הינה פרי יוזמה של המשרד לבטחון פנים. באתר האינטרנט של המשרד תוכלו למצוא מידע שימושי כגון מפת פריסת מצלמות ברחבי הארץ על פי אזורים.

http://mops.gov.il/about/news/pages/electronicmonitoringstartingtheproject1_2_12.aspx

 
פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...