››

עורכת דין רוית בן-עמי עוז - מומחית בדיני תעבורה

בדיקת מאפיינים

מהי בדיקת מאפיינים: ראשית לכל, יצוין כי בדיקת מאפיינים אינה מהווה בדיקה מדעית ואינה מוסדרת בחקיקה. בניגוד לבדיקת ינשוף, החוק אינו מחייב את הנהג לבצע בדיקת מאפיי

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

בדיקת מאפיינים

מהי בדיקת מאפיינים:

ראשית לכל, יצוין כי בדיקת מאפיינים אינה מהווה בדיקה מדעית ואינה מוסדרת בחקיקה.
בניגוד לבדיקת ינשוף, החוק אינו מחייב את הנהג לבצע בדיקת מאפיינים.

בדיקת מאפיינים הינה בדיקה קוגניטיבית אשר בודקת את יכולות הנהג והתנהגותו. בדיקת המאפיינים מתבצעת על ידי השוטר בשטח, מייד לאחר שהשוטר עוצר נהג בחשד לביצוע עבירה של נהיגה בשכרות, באמצעות רישום פעולות המופיעות בטופס משטרתי מיוחד. 

בדיקת המאפיינים בודקת, למעשה, את השפעת האלכוהול על מערכת העצבים. זוהי בדיקה המשקפת התרשמות סובייקטיבית של השוטר מתגובותיו של הנבדק שכן, לאלכוהול ישנה השפעה על תפקוד מערכת העצבים המרכזית. מדד להשפעה זו הוא יכולתו של אדם ללכת למשל על קו ישר, לעצום את עיניו ולהביא אצבעות לאפו – אלו הם אותם מבחני הביצוע.


הבדיקה מחולקת לשני חלקים:
חלק ראשון - הבדיקה הכוללת מספר פרמטרים: 
1. שיחה עם הנהג – תחקור ראשוני: לאן הנהג נוסע, האם שתה וכד'
2. מהם המאפיינים המצביעים על חשד לשכרות – כגון ריח אלכוהול מהפה, הופעה מסודרת/מרושלת; התנהגות הנהג כגון: מגיב לעניין/עליזה/פרועה/רדומה.

חלק שני – מבחנים ביצועיים:
1. מבחן הליכה על קו – השוטר יורה לנהג ללכת על קו ישר כשזרועותיו לצידי הגוף, 9 צעדים לכיוון אחד, לפנות חזרה ולהמשיך 9 צעדים, כאשר בכל צעד, אגודל הרגל האחת חייב להיות צמוד לעקב הרגל העוקבת; וכן יש להורות לנהג למנות את צעדיו בקול רם. אין להפסיק את ההליכה בטרם הושלמו כל הצעדים. השוטר ידגים לנהג את אופן ביצוע הבדיקה. בסוף המבחן יסמן השוטר את ההתרשמות המתאימה: יציב/חרג מהקו/ הפסיק ללכת/התנדנד/נפל וכו'. 
2. מבחן עמידה – השוטר יורה לנהג לעמוד כשכפות רגליו צמודות זו לזו, וזרועותיו לצידי הגוף, להטות את ראשו קלות לאחור כשעניו עצומות למשך כ- 30 שניות. השוטר ידגים לנהג את אופן ביצוע. בסוף המבחן יסמן השוטר את ההתרשמות המתאימה: יציב/מתנדנד/זקוק לתמיכה/נפל. 
3. מבחן הבאת אצבע לאף – במבחן זה יורה השוטר לנהג לעמוד כששתי רגליו צמודות זו לזו וידיו מושטות קדימה, כאשר כפות ידיו מופנות כלפי מעלה, סגורות, והאצבע המורה מושטת קדימה. לאחר מכן, יש להורות לנהג להטות את ראשו מעט לאחור ולהישאר עם עיניים עצומות. כאשר השוטר יכריז על היד אותה יש להזיז; הנהג ירים אותה יד, יגע עם כרית האצבע המורה באפו ואז יוריד את היד בחזרה. השוטר ידגים לנהג, ולאחר מכן יורה על תחילת הבדיקה.

בסוף המבחן יסמן השוטר את ההתרשמות המתאימה: הנהג ביצע את המבחן בהצלחה/הנהג התנדנד/ הנהג השתמש ביד הלא נכונה/הנהג החטיא הבאת אצבע לאף. 

עם סיום המבחנים ידרוש השוטר מהנהג, לפי הצורך, את הסכמתו לביצוע בדיקת נשיפה; יסביר לו את מטרת הדגימה ויבקש הסכמתו לביצוע הבדיקה.

חשוב לזכור כי, בדיקת מאפיינים אינה מהווה "בדיקה מדעית" ואינה מדויקת שכן ההתרשמות הינה סובייקטיבית, ונקבעת על פי התרשמותו האישית של השוטר והרי שהכל "בעיני המתבונן". משכך, קיימת בעייתיות להסתמך על ראייה זו כראיה יחידה הקושרת את הנהג בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות. יחד עם זאת, קיימת פסיקה של בתי המשפט לפיה הורשעו נהגים על סמך בדיקת מאפיינים בלבד [מקרים קיצוניים וחריגים]. למידה נוסוף והיוועצות בנושא אנא פנו אלינו למשרד עורכי דין תעבורה.

פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...