››
››

עורכת דין קרן בלס - מומחית בדיני תעבורה

טיפים שיצילו את רשיון הנהיגה שלכם

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

טיפים שיצילו את רשיון הנהיגה שלכם
מחבר: קרן בלס | 22/05/2012 | מספר צפיות: 3477

הליך תעבורה בבית המשפט מתחיל בחשד לביצוע עבירת תעבורה ובמרבית המקרים באמצעות משטרת התנועה; לעתים הליך משפטי בתעבורה יכול להתחיל בתלונה של צד ג שהיה עד לעבירה במקרים נדירים. אפשרות נוספת, היא שבעקבות עבירת קנס כספי דוח מי

מפגש עם שוטר ב"בשטח" מותר ואסור – טיפים שיצילו את רשיון הנהיגה שלכם -

הליך תעבורה בבית המשפט מתחיל בחשד לביצוע עבירת תעבורה ובמרבית המקרים באמצעות משטרת התנועה; לעיתים הליך משפטי בתעבורה יכול להתחיל בתלונה של צד ג' שהיה עד לעבירה [במקרים נדירים].  אפשרות נוספת, היא שבעקבות עבירת קנס כספי [דו"ח]  מי ש"יוזם" את ההליך הינו הנהג שקיבל את הדו"ח. בכל אחד מהמקרים המתוארים כתב האישום יוגש או באמצעות תביעות תעבורה או באמצעות השוטר שנכח בשטח [מרבית כתבי האישום מוגשים על ידי השוטרים בשטח].
דווקא בגלל העובדה שהשוטרים  הם אלו שכותבים את המסמכים ["חומר הראיות"] שעליהם מתבססים כתבי האישום [או את הקנסות שבעקבות בקשה להישפט הופכים לכתב אישום] והשוטרים הם לא עורכי דין תעבורה ולעיתים קרובות חסרי ניסיון משפטי ולא תמיד מיומנים הרי שקיים סיכוי ממשי שאם תקחו את המקרה שלכם לבית המשפט ניתן יהיה להתמודד עם כתב האישום או עם הקנס. כמובן שכל מקרה הוא לגופו ואי אפשר להסיק ממקרה אחד למקרה אחר.
אז מה עושים כשנתקלים בשוטר? טיפ ראשון, תמיד רצוי לדבר בצורה מנומסת, ולא יקרה כלום אם למספר רגעים תשימו את האגו שלכם בצד ותתנו לו כבוד מתוקף תפקידו כאיש חוק.  טיפ שני, חשוב להבין שאתם נמצאים בנקודת זמן קריטית שתגיע לדיון בבית המשפט בסופו של יום. במידה ונעצרתם לבדיקת רישיונות הרי שמהר מאוד האירוע יסתיים. אבל במידה ושוטר החליט שביצעתם עבירת תנועה ואתם חושבים שלא ביצעתם אותה תיעוד האירוע הופך להיות בעל חשיבות עליונה. אחזור ואדגיש, בבית משפט מדברים במונחים של "ראיות". מי שעורך את מרבית הראיות זה השוטר בשטח.  מה לדעתכם יקרה אם תדברו לשוטר בצורה אגרסיבית וקולנית? אם תתחכמו איתו ותשאלו אותו שאלות מעצבנות כמו "למה אין לך כובע?" – התשובה ברורה, לשוטר יש את הכוח לרשום דו"חות יותר חריפים שישחירו את פניכם ויהיה קשה מאוד להתמודד איתם אח"כ בבית המשפט. 
לשם המחשה, תחשבו על ההיגיון הבא:  בהנחה שהשוטר פעל באופן שאסור היה לו לפעול כיצד זה עוזר לכם? אם לדוגמא נעצרתם לבדיקת ינשוף שכרות ונמצאתם שיכורים על סמך בדיקת הינשוף. כיצד זה יעזור לכם גם אם תוכלו להוכיח שהשוטרים, סתם לדוגמא קיצונית שאני משתמשת בה הרבה, "פוצצו אתכם מכות". נניח שהשוטרים היו ממש לא בסדר ופיטרו את כולם. כתב האישום נגדכם עדיין יעמוד בעינו כי אין קשר בין הדברים, זה שהם היו "לא בסדר" לא הופך אתכם אוטומטית ל"בסדר"! המטרה היא לא לחפש את השוטרים. זה מעצבן ומקומם גם את בית המשפט. מכאן החשיבות העליונה שתתמקדו בהשגת ראיות מהצד שלכם כמו: תיעוד, צילום חזותי [וידאו], הקלטה, עדי ראיה שהיו במקום או כל תיעוד שיכול לחזק את הגרסה שלכם. 
זוהי זכות שקיימת לכם, נצלו אותה. חשוב לדעת, אם אתם נוכחים במקום ומצלמים או מקליטים שיחה עם שוטר זה חוקי לחלוטין. האזנת סתר אינה חוקית. האזנת סתר היא במצב בו אתם מתעדים שיחה בין שני אנשים שאינם יודעים על כך ואינכם נוכחים במהלך השיחה. לכן הקלטה של שיחה שלכם עם שוטר היא חוקית לחלוטין. גם אם חבר שלכם שנוכח אתכם במקום מקליט או מצלם את השיחה שלכם עם השוטר זה חוקי. לא רק שזה חוקי זוהי החובה שלכם אם אתם רוצים לשמור על רישיון הנהיגה שלכם.
לא הייתם רוצים להגיע לסיטואציה שבה יש "מילה נגד מילה" תחשבו על איך אתם יכולים לחזק את הגרסה שלכם והדרך הטובה ביותר האפשרית לעשות את זה היא במעמד המפגש עם השוטר, לאחר מכן כמעט בלתי אפשרי להוסיף ראיות.  עם הגשת כתב האישום או קבלת תאריך דיון בעקבות בקשה להישפט,  יתקיים הליך המכונה "הקראה" בו על הנאשם להגיב לכתב האישום בצורה של מודה/לא מודה.היה והנאשם אינו מודה יקבע התיק להוכחות. את הליך ההקראה ניתן לדחות מספר פעמים לצורך צילום חומר החקירה, לימודו ובמקרים המתאימים פגישה עם התביעה.  במעמד דיון ההוכחות יגיעו עדי התביעה שלרוב הינם שוטרים ויעידו על המקרה מנקודת מבטם וזיכרונם.  המציאות מלמדת שבית המשפט יעדיף מילה של שוטר אל מול מילה של אזרח אמירה זו יש בה מן האמת יחד עם זאת הדברים אינם מוחלטים ובית המשפט, ישקול כל מקרה ונסיבותיו, כמו גם משקל העדויות אשר הובאו בפניו. 
  ישנם מקרים בהם בתי המשפט פסקו כי לא בכל מקרה תתקבל עדות שוטר בגדר "ראה וקדש" וכי גם עדויות שוטרים ניתנות לביקורת, ולשם כך בדיוק נחוצות לנו הראיות לשכנע את בית המשפט בצדקתנו – מכאן החשיבות העליונה של תיעוד האירוע.  לתשומת לבכם, כדי להימנע ממצב בו שוטרים רושמים דברים שלא אמרתם, בקשו לקרוא את הדוחו"ת לפני שאתם חותמים עליהם. במידה ולא מאפשרים לכם תקליטו את הסיטואציה ותבקשו לקרוא את הדו"ח ולחתום עליו. מה שיקרה אחרת זה שהשוטר ירשום בדו"ח "מסרב לחתום" גם אם בעיניכם לא סירבתם אלא רק בקשתם לקרוא לפני שאתם חותמים. לאחר מכן לא תהיה לכם דרך להוכיח. הקלטה של הסיטואציה בה שוטר לא מאפשר לכם לקורא על מה אתם חותמים תהווה ראיה לטובתכם.
  עניין נוסף שחשוב לציין מתוך ניסיוני העשיר, כששוטר עוצר אתכם והמשפט הראשון שלו הוא שאלה כמו: למה ביצעתם את העבירה? או מה תגיד בבית משפט כשישאלו אותך למה לא עצרת/מיהרת/ לא נתת זכות קדימה וכו'...זוהי לא שאלה לידע כללי, התשובה שלכם תרשם בגב הדו"ח תחת הכותרת "דברי הנהג", במקרה הטוב כמו שעניתם ובמקרה הרע תנוסח באופן תמציתי כך שעלול להשתמע מכך שהודתם בעבירה.     סיכומו של עניין – מה עושים כשנתקלים בשוטר? 1. מדברים בצורה מנומסת ונעימה. אין טעם להתווכח או להרים את הקול,  רק אתם נפגעים מכך.  2. איסוף ראיות- לתעד, לצלם ו/או להקליט. זכרו שראיות זה שם המשחק ורק הן יוכלו להוציא את האמת לאור ולסתור את הדוחו"ת של השוטרים. 3. זכרו שכל מילה שתגידו עלולה לשמש נגדכם. גם אם היא הוצאה מהקשרה, כך שהשאלות של השוטר הן בגדר "חקירה" ולא נועדו לידע כללי. 4. תבקשו לקרוא את הדוחו"ת של השוטרים ובקשו לחתום עליהם. אם הדברים לא רשומים כפי שאמרתם בקשו לשנות אותם. את הסיטואציה הזו אתם חייבים לתעד.
פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...