››
››

עורכת דין קרן בלס - מומחית בדיני תעבורה

ההליך המשפטי בתעבורה

להערכת סיכוייך מיידית

להערכת סיכוייך צור קשר עכשיו עם עו"ד תעבורה רוית בן-עמי עוז

ההליך המשפטי בתעבורה
מחבר: קרן בלס | 21/05/2012 | מספר צפיות: 3608

במרבית המקרים כתב האישום נכתב באופן ידני על ידי השוטר בשטח. זהו מקור גדול לטעויות בכתב האישום, שכן שוטרים (ברובם) אינם משפטנים בהכשרתם, כך שישנם מקרים רבים בהם השוטר כותב את כתב האישום בצורה שגויה "משפטית", או עם טעויות הנובעות מש

ההליך המשפטי בתעבורה

  את ההליך המשפטי ניתן לחלק לשני חלקים עיקריים: א. בטרם ההליך בבית המשפט- משמע, טרם הדיון הראשון בבית המשפט. ב. ההליך המשפטי עצמו בבית המשפט -  החל משלב הגשת כתב האישום בבית המשפט ועד לגזר הדין.     חלק א': ההליך בטרם הגענו לבית המשפט: תחילתו של ההליך המשפט בתעבורה הוא כתב אישום הכולל הזמנה לדין. אפשרות נוספת היא דו"ח תנועה/קנס שקיבלנו משוטר, כאשר למעשה אנו הופכים להיות היוזמים של הליך משפטי שבו אנו מבקשים להישפט בגין העבירה במטרה לבטל את הדו"ח/קנס.  לפני שנגיע לעיקר נבין כמה מושגי יסוד:  1. מהו כתב אישום? זהו "סיפור המקרה" המגולל בצורה תמציתית את עובדות המקרה שמייחסים לנו ונסיבות המקרה, ביחד עם סעיפי החוק הרלוונטים אשר בהם אנו מואשמים ובכלל זה הסעיף המורה על העונש הצפוי לנו כמו גם כמה נקודות יזקפו לחובתנו.  במרבית המקרים כתב האישום נכתב באופן ידני על ידי השוטר בשטח. זהו מקור גדול לטעויות בכתב האישום, שכן שוטרים (ברובם) אינם משפטנים בהכשרתם, כך שישנם מקרים רבים בהם השוטר כותב את כתב האישום בצורה שגויה "משפטית", או עם טעויות הנובעות משגיאות כתיב או שגיאות אחרות הנובעות מכך שכתבי אישום אלו נכתבים ב"שטח" בסמיכות למקום העבירה שמיוחסת לנו. באותו האופן, הודעת הקנס שביקשנו להישפט עליה הופכת להיות כתב אישום בבית המשפט.   דו"ח תנועה/ הודעת קנס- למעשה זהו המקרה בו שוטר נתן לנו דו"ח שהעונש המירבי בגינו הוא קנס כספי ונקודות. באפשרותנו לשלם את הקנס ואז יראו בנו כמי שמודים בעבירה, או לבקש להישפט ובכך אנו יוזמים את ההליך המשפטי מתוך רצון לבטל את הדו"ח והנקודות. דו"ח זה מכונה בעגה המקצועית, ברירת משפט. ברגע שבקשתנו להישפט מתקבלת הדו"ח הופך להיות כתב האישום נגדנו ונקבע לו מועד לדיון "הקראה".    2. פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה: לנושא זה מוקדש פרק נרחב נפרד באתר זה [מומלץ בחום לקרוא אותו אם אתם לפני שימוע].   לשוטר יש זכות לשלול רישיון נהיגה עד למשך של 3 ימים ובמקביל לזמן נהג לשימוע אצל קצין משטרה כל נהג שנאשם כי עבר אחת מעבירות התעבורה המצויה ברשימה בפקודת התעבורה וכפי שאפרט. במקרים בהם לקצין משטרה יסוד להניח כי יוגש כתב אישום נגד הנהג שביצע עבירות מסויימות הקצין יכול לפעול כדלקמן: (1)   בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם - יפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 90 ימים; (2)   בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש - רשאי הוא לפסול את הנהג מלהחזיק ברשיון נהיגה לתקופה של 60 ימים; (3)   בעבירה מן המפורטות בתוספת הרביעית - רשאי הוא לפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 30 ימים.  הערה חשובה:  קיימת לכם הזכות, להגיש בקשה דחופה לבית המשפט שתידון תוך 7 ימים בשאלת ביטול הפסילה המנהלית אשר ניתנה על ידי קצין המשטרה. להרחבה בעניין "פסילה מנהלית" לחץ כאן.  [גיא ל- להוסיף פה לינק לקישור]. חלק ב': לאחר תחילת ההליך המשפט 

1. שלב ההקראה: הדיון הראשון שנקבע לנו בזימון לבית המשפט מכונה "הקראה". זהו למעשה הדיון שבו נדרש להשיב לעובדות כתב האישום.  אנו יכולים להשיב אחת משתיים:  א. לכפור באשמה-במילים אחרות להגיד שאנחנו לא אשמים ואז בית המשפט יקבע את המשך ההליך לדיון הוכחות שבו יופיעו העדים הרלוונטיים.  ב.להודות באשמה- שאז השופט מרשיע אותנו על סמך הודאתנו בעובדות כתב האישום ועובר לשלב של "טיעונים לעונש" שבו התביעה תבקש את העונש הראוי בעיני המדינה לפי חומרת העבירה ונסיבות המקרה והנאשם, ואנו משיבים בסיבות בהם בית המשפט צריך להתחשב לפני שהוא גוזר את העונש.

2. שלב ההוכחות: בשלב זה יתייצבו העדים הרלוונטים הן מעט ההגנה והן מטעם התביעה, זאת אומרת שוטרים שמצוינים בכתב האישום כעדים [שימו לב שאם שוטר לא רשום בכתב האישום הוא לא יגיע לעדות ואתם תצטרכו לזמן אותו מטעמכם במידה והוא רלוונטי להגנתכם], כמו כן,  חשוב שתבינו שאתם יכולים להזמין גם עדים מטעמכם אם יש כאלה ובהם גם "עדים מומחים". מומלץ בחום לא לנהל הליך משפטי ללא עזרת עורך דין תעבורה, בדיוק כמו שלא תתקנו נזילה מהמנוע באוטו ותקחו אותו למוסך. לכל בעל מקצוע יש את המומחיות שלו. ניהול הוכחות זוהי מומחיות בפני עצמה. עם סיום שמיעת העדים בית המשפט יעבור לשלב הבא המכונה "סיכומים". 

3. סיכומים: בסיום ההוכחות, כל צד מסביר לבית המשפט  את הדרך שבה הוא רואה את השתלשלות העובדות על פי חומר הראיות והעדויות שהושמעו.

4. שלב הכרעת הדין: בית המשפט, לאחר ששמע את העדים והתרשם מחומר הראיות שהוצגו בפניו מכריע את דינו של הנאשם, האם זכאי או אשם. במידה ובית המשפט מחליט להרשיע את הנאשם עוברים לשלב הבא שנקרא טיעונים לעונש.

5. שלב הטיעונים לעונש: בשלב זה, ההגנה תביא בפני בית המשפט טיעונים המצדיקים הקלה בעונשו של הנאשם והתביעה תביא, מצידה, טעונים מנגד כמו גם  תפרט השופט את עתירתה לעונש כגון: פסילה בפועל, פסילה על תנאי, קנס כספי ולעיתים אף מאסר בפועל או מאסר על תנאי, הכל תלוי בחומרת העבירה ובנסיבות המקרה, בשלב זה רשאית התביעה להראות לבית המשפט את גיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם במטרה ללמד את בית המשפט על עברו התעבורתי של הנאשם, ואילו הנאשם מציג את עמדתו ומבקש את רחמי בית המשפט בשל נסיבות חייו, עיסוקו, מצב משפחתי וכדומה במטרה להקל בעונש.
6. גזר הדין: בית המשפט מחליט על העונש. על גזר הדין ניתן לערער תוך 45 יום לבית המשפט בערכאה גבוהה יותר, כלומר, במקרה של בית משפט לתעבורה הערעור יהיה לבית המשפט המחוזי.   חשוב לדעת: ההליך המשפטי בתעבורה מתנהל כמו כל משפט פלילי, עד כמה שזה נשמע מופרך לחלקכם, ההליך המשפטי בתעבורה זהה בפרוצדורה למשל לתיק פלילי כמו תיק רצח. הסיבה לכך היא שדיני התעבורה חוסים תחת כנפי ההליך הפלילי מבחינת סדרי הדין ואופיים. ההבדל בניהם הוא בכמות חומר החקירה, במספר העדים ובפרק הזמן הקצר יחסית בו מסתיים ההליך. הבדל חשוב אחר הוא הרישום המשטרתי של העבירות. לאחר הרשעה בתיק פלילי הרישום יעשה ב"מרשם הפלילי" על כל המשמעויות שיש לדבר, ואילו בעבירות תעבורה קיים מרשם נפרד שאינו נחשב לרישום פלילי אלא "גליון הרשעות תעבורה".
פסקי דין header-image

05/04/2012

המשך...
מאמרים מהתחום header-image

יש לכם בעיות משפטיות בנושא תעבורה?

דיני תעבורה הם גם עיסוק במשפט פלילי. מעבר על החוק בתחום התעבורה עלול לגרום גם לעונשים האופייניים לעולם המשפט הפלילי. נעש

המשך...

חומרת עבירת אי מתן זכות קדימה

בדיני תעבורה, ישנו חוק הקובע מתי חלים הכליים למתן זכות קדימה, על מי הם חלים ואיך לבצע אותם. באמצעות חוקי התעבורה, ניתן ל

המשך...